Grou blijft Earnewâld nipt voor en wint SKS-strijd bij De Veenhoop

SKS Skûtsjesilen 2025 - De Veenhoop

Het skûtsje van Grou met schipper Douwe Visser heeft de SKS-wedstrijd bij De Veenhoop gewonnen. Na een spectaculaire wedstrijd kwam het finishschot voor de Grousters net wat eerder dan dat van Earnewâld.

“We zijn er heel blij mee”, zei Visser na afloop van de wedstrijd. De Grousters hadden de overwinning grotendeels te danken aan een goede start.

“We kregen een zuchtje wind. En bij de ton hadden we de koppositie al te pakken.”

Walstart

Omdat het water bij De Veenhoop zo smal is, ging de start anders dan normaal. Alle skûtsjes lagen op een lijn langs de wal en na het startschot moesten alle bemanningen proberen om de zeilen zo snel mogelijk te hijsen.

Langweer mocht vooraan starten, gevolgd door Sneek en Woudsend. Earnewâld moest vanaf de laatste plaats starten. Morgen bij Earnewâld is dat precies andersom.

De finish ging op nummer. Dat betekent dat het skûtsje dat vooraan lag bij de start, Langwar, het verst moest doorvaren naar zijn finish.

Het skûtsje van Grou met schipper Douwe had de zeilen vroeg omhoog. De titelverdediger ging direct Sneek en Woudsend voorbij en zat al snel in de buurt van Langweer.

Bij de bovenste ton hadden de Grousters Langweer al te pakken.

Chaos bij de ton

Achter de twee koplopers lag het veld heel dicht bij elkaar. Het skûtsje van Akkrum met schipper Pieter Meeter dacht een gaatje te zien achter Heerenveen. Maar dat gaatje was niet groot genoeg: Huizum met Siete Meeter maakte het gaatje dicht, Akkrum raakte de ton en moest terug.

D’Halve Maen miste de ton volledig en moest ook terug.

Uitslag SKS De Veenhoop (Foto: Omrop Fryslân)

Heerenveen met Sytze Brouwer startte de wedstrijd vanaf plek zeven, maar na de tweede ton lagen de Feansters alleen nog achter Grou.

Een ander skûtsje dat goede zaken deed, was Earnewâld. Dat skûtsje moest achteraan beginnen, maar rukte op naar de vierde plaats.

Een negatieve rol was er voor Woudsend. Dat skûtsje had de derde startplek, maar lag bij de onderste ton helemaal stil. Er ontstond zelfs een aanvaring met Leeuwarden.

Leeuwarden trok de protestvlag en Woudsend zakte naar de laatste plaats.

Het was niet de enige aanvaring van de dag. Binnen een paar seconden kwam Joure, de dagwinnaar van zaterdag, met twee andere skûtsjes in botsing. De Jousters kwamen met snelheid op de ton af en een botsing met de achterkant van het skûtsje van Sneek was niet meer te voorkomen.

De Jousters schoten door en botsten ook nog vol op de zijkant van Huizum. Zowel Sneek als Joure hees de rode vlag.

Voorin veranderde er niet veel meer. Grou, Heerenveen en Earnewâld gingen onbedreigd aan kop, terwijl het flink begon te regenen. Maar de grote vraag was natuurlijk: hoe ziet het eruit bij het finishen op nummer?

Uiteindelijk bleek dat Grou net genoeg over had op het skûtsje van Earnewâld, dat tweede werd. Heerenveen kwam als derde bij de finish.

Het is de eerste overwinning van de kampioen van vorig jaar in dit SKS-kampioenschap.

Uitslag SKS De Veenhoop (Foto: Omrop Fryslân)

Uiteindelijk hadden alle schepen de protestvlaggen voor de finish weggehaald. Daarmee is de daguitslag ook de definitieve uitslag.

Omrop Fryslân
Omrop Fryslân
Dit is een artikel van Omrop Fryslân, de regionale omroep van Fryslân. Radio Spannenburg werkt als publieke omroep van De Fryske Marren samen met Omrop Fryslân in het uitwisselen van nieuwsverhalen en het versterken van de lokale journalistiek.

Gerelateerd nieuws