Ongeveer 150 politieagenten uit Fryslân, Groningen, Drenthe en Overijssel werden vrijdagavond ingezet om de situatie in Joure onder controle te houden, na een oproep voor een groot feest.
“Dat geeft ook wel aan hoe precair de situatie was”, zegt burgemeester Klaas Agricola van de gemeente De Fryske Marren. De oproep voor het grote illegale feest aan de Oksewei in Joure zette de hulpdiensten op scherp. Toegangswegen werden afgesloten en iedereen die het dorp in wilde, werd gecontroleerd.
Sfeer steeds grimmiger
Toch verzamelden zo’n 200 mensen zich in de buurt van de Jumbo en McDonald’s aan de oostkant van Joure. “De sfeer werd steeds grimmiger”, beschrijft Agricola. “Er was veel onrust onder jonge mensen. Hun werd gevraagd om weg te gaan, maar daar werd geen gehoor aan gegeven.”
500 mensen tegengehouden
Rond 22.30 uur werd daarom een noodverordening ingesteld. Die gold voor het hele dorp, met uitzondering van de Midstraat, waar op dat moment een evenement bezig was. “Door het afsluiten van de toegangswegen kon de politie veel mensen tegenhouden”, zegt Agricola.
Een goede zet, zo bleek. Uiteindelijk zijn 500 mensen tegengehouden die naar de Oksewei wilden. Als die mensen ook naar Joure waren gekomen, dan was de situatie in Joure waarschijnlijk geëscaleerd .”Dat heeft ervoor gezorgd dat het relatief rustig bleef en dat we niet met harde hand hoefden in te grijpen.”
Het evenement aan de Midstraat is verder rustig verlopen. “De meeste bezoekers daar hebben er niets van gemerkt wat er zich aan de andere kant van Joure afspeelde”, zegt Agricola.
Woensdagavond al signalen
Woensdagavond kwamen de eerste signalen binnen dat er een groot feest georganiseerd zou worden, zegt Agricola. “Op internet circuleerden berichten dat er een groot feest in Joure zou plaatsvinden. Mensen werden opgeroepen om vooral naar dit ‘Project X’ te komen.”
Haren
Dat deed de gemeente direct denken aan Project X in Haren in 2012. Toen braken er rellen uit, nadat een meisje per ongeluk een openbare uitnodiging voor haar 16e verjaardag op Facebook had gezet. Jongeren trokken daarop massaal naar het Groningse dorp.
“Het feest in Joure moest ‘het grootste feest aller tijden’, zegt Agricola over de oproep. “Iedereen mocht zijn eigen drank meenemen, er zou goede luide muziek zijn”, vertelt Agricola. “Wij dachten meteen: wat daar destijds in Haren gebeurd is, moeten we hier niet hebben.”
Agricola ging daarom donderdagochtend direct met de politie om tafel om de situatie in kaart te brengen en maatregelen te treffen. Met 150 politieagenten en de aanwezigheid van de ME lukte het uiteindelijk om de onrust te de kop in te drukken.
Tegen middernacht gingen de meeste jongeren naar huis. Volgens Agricola zijn er geen aanhoudingen verricht, al hebben sommige mensen wel een waarschuwing gekregen. “De mensen die dit in gang hebben gezet, zijn bij ons bekend”, zegt Agricola.


