
Op zaterdag 22 en zondag 23 november wordt het herdenkingsjaar De Vergeten Watersnood van 1825 afgesloten met het kunstproject en de driedelige expositie Libje Mei Wetter rondom het Tjeukermeer. Leerlingen van tien basisscholen werken samen met kunstenaars aan kunstwerken over het verleden, heden en de toekomst van leven met water. Volgens Liesbeth Wijnands, voorzitter van Stichting Kunst en Meer: “Het is prachtig om te zien hoe kinderen op een creatieve manier nadenken over water, terwijl ze leren over onze geschiedenis én de toekomst.”

Drie locaties, drie thema’s
De expositie beslaat drie locaties, elk met een eigen thema en begeleid door verschillende kunstenaars. In de Jacobuskerk in Delfstrahuizen staat leven op en rond het water centraal, waar Christa Niklewicz met de kinderen werkt aan gedichten, verhalen en tekeningen. In de Kapel van Rotstergaast draait het om mienskip rondom water, begeleid door Cris Bakker, en bij de boerderij van de Jachthaven in Sint-Nicolaasga wordt leven ín het water vormgegeven door Kim Winder en Shardeon Juliana, onder andere met driedimensionale objecten van afval uit het water. Wijnands licht toe: “Elke locatie vertelt een ander verhaal en laat zien hoe mensen door de tijd heen omgaan met water. Het is een kunstzinnige manier om stil te staan bij ons landschap en onze geschiedenis.”

Kunst, muziek en verhalen
Naast de kunstwerken zijn er voordrachten, muziek en verhalen. Bezoekers kunnen op een interactieve manier ontdekken wat water betekent voor Friesland, vroeger en nu. Het project is een samenwerking van Stichting Kunst en Meer, Young Tjeukumar en de provinciale projectgroep Vergeten Watersnood 1825. Wijnands benadrukt: “Door samen te werken met kunstenaars, scholen en andere organisaties kunnen we dit project op grote schaal realiseren. Het is een gezamenlijk kunstwerk van iedereen die erbij betrokken is.”

Ritueel van water en vuur
Het weekend wordt afgesloten met een bijzonder ritueel: de kinderen brengen water van hun school naar het Tjeukermeer, dat wordt samengebracht bij een lichtbaken van vuur, begeleid door een vier meter lange alpenhoorn. “Het ritueel symboliseert de verbinding tussen mens, kunst en water en is een mooie afsluiting van het herdenkingsjaar. Geschiedenis en creativiteit komen zo samen op een speelse manier,” zegt Wijnands.

Libje Mei Wetter is geopend op zaterdag en zondag van 10.00 tot 16.30 uur, met de officiële afsluiting zondag om 17.00 uur bij de Jacobuskerk in Delfstrahuizen. Bezoekers kunnen alle kunstwerken bewonderen en zien hoe kinderen, kunstenaars en de gemeenschap samen leven met water herdenken en vieren. Meer info op: https://detsjukemar.nl/

