De voorlopige uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in De Fryske Marren laten een spannende strijd zien tussen de grootste partijen. Met alle stembureaus geteld lijkt de Friese Nationale Partij (FNP) opnieuw een van de grootste krachten, op de voet gevolgd door het CDA.

Volgens de voorlopige cijfers ligt het opkomstpercentage op 60,53 procent, wat hoger is dan in 2022. In totaal brachten meer dan 25.419 inwoners hun stem uit.
Nek-aan-nekrace aan de top
De FNP komt uit rond de 20 procent van de stemmen en blijft daarmee een stabiele factor in de gemeente. Het CDA volgt op korte afstand en lijkt eveneens rond de 20 procent uit te komen. Beide partijen waren ook bij de vorige verkiezingen in 2022 de grootste, toen de FNP ongeveer 21 procent behaalde en het CDA circa 19 procent.

De uitslag bevestigt het beeld dat lokale partijen zoals de FNP sterk blijven, een trend die landelijk ook zichtbaar is.
Verschuivingen bij middenpartijen
Achter de top zijn er duidelijke verschuivingen zichtbaar. De PvdA lijkt verlies te lijden ten opzichte van 2022, terwijl GroenLinks juist winst boekt. Ook D66 lijkt vooruit te gaan, terwijl partijen als VVD en kleinere lokale partijen licht inleveren.

Coalitievorming wordt puzzel
Met de verwachte versnipperde uitslag lijkt de vorming van een nieuwe coalitie geen eenvoudige opgave te worden, mede door de flinke winst van Forum voor Democratie. Geen enkele partij behaalt een absolute meerderheid, waardoor samenwerking noodzakelijk is.

